Články

Petr Starý informuje o rakouském mistráku 2017

Petr Smítka mezinárodním mistrem Rakouska v motokrosu třídy MX Open!

Teprve  třetí říjnovou neděli se naplnil letošní ročník Mezinárodního mistrovství Rakouska v motokrosu. Jedenáctidílný maraton byl završen závěrečným, předtím pro nepřízeň počasí odloženým závodem v burgenlandském Oberdorfu. Pozdní termín se projevil na prořídlém jezdeckém poli, ale ve všech třídách – 85, MX2 i Open – se na start postavili přední jezdci průběžného pořadí a předvedli zmrzlým divákům napínavou sportovní podívanou, která je dokázala rozehřát.

Pořadatelé museli závod v původním podzimním termínu odříct, protože trať byla po předcházejících deštích nesjízdná. I v den závodu se odpoledne rozpršelo, ale všichni vydrželi a dojezdilo se až do konce. První jízdy osmdesátek a MXdvojek se odjely ještě za sucha a na poměrně krátkém okruhu dosahovali závodníci slušných rychlostí – nejrychlejší jeli kolo za méně než půldruhé minuty a brzy šlapali na paty opozdilcům. V dalších jízdách se na deštěm rozbahnělé trati časy na kolo rázem prodloužily o více než dvacet vteřin, ale čelo závodilo s okolisty ještě dřív.

Většinu nepočetného pole třídy MX2 tvořili špičkoví rakouští jezdci, mezi nimiž opět nechyběla trojice mladíků z týmu KINI KTM Junior – Stauffer, Hofer a Sandner. A byl to Michi Sandner, který vyhrál první jízdu před Rene Hoferem - až třetí skončil po stíhačce ze zadních pozic letošní suverén domácího mistrovství Roland Edelbacher. Ve druhé jízdě se situace obrátila – chybu udělal Sandner a skončil třetí, za Edelbacherem a Hoferem. Edelbacher si tak při bodové rovnosti zajistil lepší druhou jízdou celkové vítězství v závodě. S obrovským bodovým náskokem získal i mistrovský titul ve třídě MX2 před Alexem Banzirschem a Markusem Rammelem.

Třetí místo v závodě MXdvojek vybojoval patnáctiletý Rene Hofer (na snímku). Před pár týdny osedlal na našem juniorském mistráku v Horním Újezdě poprvé čtyřtaktní dvěstěpadesátku a ve všech následujících závodech dosáhl na „pódium“. Renek má po letech závodění za sebou řadu významných úspěchů v dětských kategoriích a zdá se, že ho na velkých motocyklech další úspěchy netrpělivě čekají.

Ani v Oberdorfu se neztratil stálý český účastník letošního rakouského mistrovství, osmnáctiletý kaplický Ruda Plch. Na suchu i na blátě držel krok se silnými domácími soupeři, v závodě skončil pátý a páté místo s jistotou obhájil i v celkovém pořadí letošního mistrovství třídy MX2. Účast v celém dlouhém seriálu byla pro něj zajímavou zkušeností, protože se pohyboval v jiném jezdeckém prostředí a poznal pestrou nabídku různorodých rakouských tratí. První polovinu sezóny nebyly jeho výsledky tak výrazné, také proto, že ladili s otcem motocykl, ve druhé polovině se už dostavily výraznější úspěchy. V řadě jízd patřil do nejlepší šestky a dvakrát stál na „bedně“ s rakouskými špičkami – Edelbacherem a Banzirschem. Určitě to pro něj byl dobrý rok.

Na rozdíl od juniorských dvěstěpadesátek bylo čelo dospělácké třídy MX Open dost prořídlé. Chyběli zranění Günter Schmidinger, Obermaier i Slovinec Molnar a tak se boj o vítězství zúžil na tři favority – Rolanda Edelbachera, Petra Smítku a Michaela Sandnera. Ten ale skončil v první jízdě brzy po startu a ani ve druhé se mu nedařilo – dojel sice čtvrtý, ale jako první o kolo zpět. Edelbacher jel opět obě třídy a i mezi velkými motocykly byl s dvěstěpadesátkou suverénní. V obou jízdách brzy předjel Petra Smitku, který ale mohl jet na jistotu i když ho zdržovalo předjíždění opozdilců, protože měl bezpečný bodový náskok na prvním místě celkové klasifikace mistrovství. Roland Edelbacher měl v Oberdorfu dobrý den, když vyhrál obě svoje třídy, slavný byl ale i Petr Smítka, protože získal jako první český jezdec titul mezinárodního mistra Rakouska ve třídě MX Open! Celou sezónu podával vyrovnané a spolehlivé výkony a všem špičkovým rakouským jezdcúm byl víc než vyrovnaným soupeřem. Obdivuhodný byl nejen v Oberhofu, ale v celém seriálu výkon téměř veterána, vrstevníka našeho Petra Bartoše, motokrosového bohéma Michaela Staufera. V těžkých podmínkách závěrečného závodu skončil třetí, třetí byl i v celkové klasifikaci letošního mistrovství třídy Open.

Hlavními postavami letošního rakouského mistrovství nejslabší třídy – Junior 85 ccm – byli Maďar Kristof Jakob, známý i z řady startů u nás, a domácí Florián Dieminger. Oba se celou sezónu dělili o místa na podiu, Maďar byl úspěšnější, ale ztratil v průběhu seriálu jednu jízdu a tak se mistrem stal – k velké radosti svých příznivců – rakouský jezdec. Dobře si v konkurenci několika německých závodníků, kteří absolvovali část mistrovství, vedli i další domácí mladíci – Gabriel Schütz a Johannes Wibmer. Tři mistrovské závody absolvoval v dresu Motosportu Chýnov i náš Matyáš Chlum, a úspěšně: dvakrát stál na stupních vítězů a celkové klasifikaci mistrovství skončil dvanáctý.

V průběhu dlouhé sezóny, zejména na jejím začátku, se na rakouských tratích objevila řada dalších našich závodníků – třeba Petr Bartoš, Martin Krč, Václav Kovář a jiní, kteří jistě přispěli svými výkony k zajímavosti závodů, kterých se zúčastnili. Častějším stykům bránila zřejmě kolize termínů s našimi mistrovskými závody. I přední rakouští jezdci dříve, často pod patronátem Motosportu Chýnov, oživovali jezdecké pole našich mistráků. Že by to bylo dobře i dnes ukázal poslední příklad – účast rakouského juniorského tria na finále našeho mládežnického seriálu v Jiníně.

Výsledky:

Třída MX2 -  1. Roland Edelbacher 45 b., 2. Michael Sandner  45, 3. Rene Hofer 44, 4. Alexander Banzirsch (všichni AUT) 31, 5. Rudolf Plch (CZE) 31, 6. Marcel Stauffer 28, 7. Alexander Pölzleithner 27, 8. Lukas Hölbacher 26, 9. Markus Rammel 25, 10. Manuel Perkhofer (všichni AUT) 24;

Konečný stav ÖM 2017, třída MX2 – 1, R.Edelbacher 506, 2. A.Banzirsch 346, 3. M.Rammel 314, 4. M.Perkhofer 305, 5. R.Plch 281, 6. Fl.Herzog 247, 7. A.Vesely 245, 8. M.Stauffer 201, 9. R.Hofer 185, 10. T.Windisch 180;

Třída MX Open – Roland Edelbaher (AUT) 50, 2. Petr Smítka (CZE) 44, 3. Michael Staufer (AUT) 40, 4. Jakub Hruška (SVK) 33, 5. Niki Kalina 29, 6. David Kraus 27, 7. Manuel Bermanschläger 27, 8. Andreas Schmidinger 24, 9. Michael Prammer 23, 10. Michael Sandner (všichni AUT) 18;

Konečný stav, třída MX Open -  1. Petr Smítka 436, 2. R.Edelbacher 412, 3. M.Staufer 313, 4. M.Obermair 284, 5. G.Schmidinger 261, 6. M.Bermanschläger 226, 7. J.Klein 201, 8. A.Molnar (SLO) 200, 9. A.Schmidinger 192, 10. N.Kalina (všichni AUT) 155;

Třída Junior (85 ccm) -  1. Kristof Jakob (HUN) 50, 2. Florian Dieminger 44, 3. Johannes Wibmer (oba AUT) 38, 4. Carli Massury (GER) 31, 5. Manuel Rohweck 30, 6. Maxi Gschwentner  (oba AUT) 27;

Konečný stav, třída Junior (85) -  1. Fl.Dieminger 285, 2. K.Jakob 280, 3. G.Schütz (AUT) 207, 4. Luca Harms (GER) 193, 5. J.Wibmer 170, M.Gronmayer 154, .. 12. M.Chlum (CZE) 88.

Text: Petr Starý, 2017-10-28