vyhlášení JČ KP 2023, KD Chýnov, 25.11.2023, třída MX1:

406036997_7322191227839922_8698494383128781394_n.jpg

Anketa:

V jaké třídě by měly jezdit holky v JČ KP?

všechny pouze v Hobby MX2 - 6%
všechny pouze v MX2 - 6%
mohou si sami vybrat, zda v Hobby MX2 nebo v MX2 - 33.3%
která jede/jela MS, nemůže jet v Hobby MX2 - 40.5%
je mi to jedno - 14.3%

Celkový počet hlasů: 84

Články

report Petra Starého ze závodů EMX v rámci MXGP Loket + fotogalerie Karolíny Hůlové

Tři týdny po posledním mistrovském závodě v Indonésii a po pětitýdenní pauze od poslední evropské Velké ceny v Německu se o uplynulém víkendu sešla motokrosová elita u nás – v západočeském Lokti. A vedle současných hvězd se předvedly hvězdy budoucnosti – nejmladší jezdecké generace na motocyklech o obsahu 65 a 85 kubických centimetrů, ale i na těch, u kterých se uvádějí jen kilowatty – motocyklech s elektrickým pohonem s piloty ve věku pět až osm let. Celé dva dny se na oblíbené loketské trati, řazené pro kopcovitý charakter a tvrdý podklad do “staré školy”, odehrávaly zajímavé boje za poměrně početné účasti našich jezdců.

Fotogalerii Karolíny Hůlové z MXGP v Lokti si můžete prohlédnout proklikem přes přiložené foto.

Ta účast ale chyběla v obou dětských kategoriích, finálových jízdách Mistrovství Evropy tříd 65 a 85 ccm, které jsou vždycky solí loketských mistrovských podniků. Závodů Severozápadní zóny evropského mistrovství těchto kategorií se sice zúčastnilo několik našich jezdců, žádnému z nich se ale nepodařilo splnit podmínku postupu do finále, umístění alespoň do osmého místa průběžné klasifikace. A tak se náš úspěšný junior Vítězslav Marek, který loni vyhrál finálový závod třídy 85 ccm v sardinském Riola Sardo a letos si už dobře vede v evropských stopětadvacítkách, rozhodl vrátit se na jeden závod do nižší kategorie – “aby naši diváci v Lokti viděli českého jezdce” – a zkusit obhájit loňský titul. Odjel zkušebně předposlední mistrovský podnik v Kaplici, kde se úspěšně utkal s letošními lídry zóny – a nastoupil k závodu. V sobotní jízdě sice nestačil na hlavního favorita a vítěze Severozápaní zóny, Nizozemce Gyana Doensena, s nímž se měřil už v minulých letech, ale v neděli mu ve druhém závodě nedal šanci a povzbuzován nadšenými diváky zvítězil a získal svůj druhý titul mistra Evropy třídy 85 ccm! I když Víťovy priority jsou dnes už trošku dál, je i druhý titul významným úspěchem a povzbuzením do dalšího sportovního usilování. To pokračuje už tento víkend účastí na dalším závodě mistrovství Evropy třídy 125 ccm v belgickém Lommelu.

Závodu třídy 85 ccm se zúčastnili zástupci všech čtyř evropských zón, o první desítku celkového pořadí se ale rovnoměrně podělili závodníci Severozápadní a Jihozápadní zóny. Vedle našeho Marka a Holanďana Doensena stál na pódiu Ital Mantovani, čtvrtý byl Švéd Bartlett, dále Francouzi Maindru a Faure a Belgičané Ampoorter a Bervoets. Celkově patnáctý skončil Maďar Aron Katona a bodovali i naši dva účastníci s divokou kartou, Červenka a Widerwill.

Ve třídě EMX 65 ccm jsme sice neměli svého zástupce, výborný výkon ale podal a mistrovský titul získal jedenáctiletý Rakušan Ricardo Bauer, který se úspěšně prezentuje i na našich juniorských závodech v dresu Motosportu Chýnov. Ricardo nastupoval do závodu jako vítěz Jihozápadní zóny a patřil proto k favoritům závodu. V Lokti vyhrál obě závodní jízdy před dvěmy Španěly, Pau Caudetem Ruizem a Jorge Salvatorem. Španělsko je jednou ze zaslíbených zemí motokrosu a zdá se, že mladí španělští závodníci jsou tamní motocyklovou federací podporováni od nejútlejšího věku. Slovák Maxim Zimmermann v Lokti nastupoval taky jako jeden z favoritů, ale neměl štěstí. V první jízdě upadl dvě kola před koncem z desátého místa, ve druhé jízdě skončil těsně za body, jedenadvacátý.

Novinkou letošní sezóny byl kompletní pětidílný “seriál budoucnosti” Junior e - Motocross Series pro jezdce ve věku 5 – 8 let na malých motocyklech s elektrickým pohonem. Ten v Lokti vyvrcholil čtyřmi závěrenými jízdami s plnými žebříky a s absolvováním celé mistrovské trati. Vítězem seriálu, pro který byly připraveny “rakouské” motocykly KTM, GasGas a Husqvarna, se stal malý Francouz Timotei Cez před Britem Austinem Edwardsem a Rakušanem Eliasem Ederem. Toho známe také z našeho juniorského seriálu, který jede ve třídě 50 ccm za Motosport Chýnov, stejně jako další z rakouských účastníků, Timo Scharinger!

Juniorský Loket byl díky Víťovi Markovi pro naše barvy úspěšný, potěšily i úspěchy rakouských závodníků, kteří jsou vítanými hosty na našich tratích. Příště bychom ale asi rádi fandili více českým klukům, kteří bojují o nejvyšší evropské body. Pracovat na tom, aby se to podařilo, by měli začít hned!

Petr Starý, 2022-07-20

Týmové fanynky - Nikola

nikola.023_6335.jpg

 

 
 
 
 
2012 Copyright MOTOSPORT