plakát JČ KP Kluky:

plakat_jckp_kluky_2024.jpg

Anketa:

Na jakou trať jihočeského KP se letos nejvíc těšíte?

Články

report z MS MX3 a WMX v Pacově

Nenápadné městečko na Vysočině, Pacov, které se může pyšnit skutečností, že v roce 1904 stálo u zrodu FIM, hostilo uplynulý víkend premiérově závod mistrovství světa v motokrosu. Tvůrci kalendáře MS tříd MX3 a WMX přidělili tento závod do Pacova mj. i kvůli tomu, že tamní Automotoklub Pacov v AČR patří dlouhodobě k nejlepším pořadatelům MMČR. A premiéru za sebou mají aktivní pořadatelé rozhodně úspěšnou. Za zdařilou akcí totiž stojí hned několik faktorů. V první řadě je to určitě skvělá organizační připravenost a nadšení pro věc. Důležitá byla i podpora města Pacova v čele se starostou na správném místě a svým dílem přispěly i desítky místních firem, kdy, jak se říká, každý pomohl, jak mohl. V neposlední řadě přispělo k podařenému podniku i optimální počasí, když v noci ze soboty na neděli zapršelo a přes den pak bylo polojasno a teplota tak akorát. Výsledkem byla nedělní rekordní návštěvnost 7.000 diváků!

Vše ale začalo již v pátek večer, kdy byli zástupci jezdců z obou tříd a zástupci promotérské organizace Youthstream přivítání starostou města Lukášem Vlčkem v sále pacovského zámku. Součástí krátké návštěvy byla i zajímavá prohlídka motocyklového muzea.

V sobotu pak probíhaly tréninky, předkvalifikace a nakonec kvalifikační rozjížďky. Vzhledem k tomu, že ani v jedné třídě nebylo více jak čtyřicet jezdců, bojovalo se pouze o postavení na startu v nedělním závodě. Nejlepší výchozí pozici pro nedělní závody měli František Smola v MX3 a Australanka Meghan Rutledge ve třídě WMX. Tomuto klání nepřihlížela ani nijak početná divácká kulisa, dá se hovořit o zhruba tisícovce fanoušků.

V dámské třídě WMX se v Pacově letošnímu titulu svým vítězstvím výrazně přiblížila Italka Chiara Fontanesi a i když jsou ve hře o letošní korunku královny motokrosu ještě Irka Natalie Kane a Australanka Meghan Rutledge, stačí Italce s indiánským image na posledním závodě ve slovenských Šenkvicích k zisku pouhých sedm bodů. Druhá skončila trojnásobná mistryně světa Němka Stephanie Laier, vítězce sobotní kvalifikace Meghan Rutledge patřilo až třetí místo, bodově však byla nastejno se svou velkou soupeřkou, Irkou Natalií Kane. Natalie se však musela kvůli horší druhé jízdě spokojit pouze s bramborovou medailí.

Naše reprezentantka Lucie Simonová si v cíli druhé jízdy stěžovala na totální vyčerpanost, která byla způsobena výpadkem tréninku kvůli zranění během letošní sezóny, své úsilí však zhodnotila celkově jedenáctým místem, což je její nejlepší výsledek v kariéře. Její další dvě reprezentační kolegyně Tereza Hromková a Kristýna Řeřichová bohužel na světové body nedosáhly.

Ve třídě MX3 se to hodně podobalo MMČR. Vyhrál Francouz Florent Richier a to i navzdory týmové taktice, kdy samozřejmě pomohl ve druhé jízdě svému kolegovi Martinu Michkovi, bojujícím o letošní titul mistra světa. Martin tak byl nakonec celkově druhý a o dva body stáhl v MS náskok Slovince Klemena Gerčara, který byl v Pacově třetí. Klemen nyní vede seriál MS MX3 před Martinem o 13 bodů. Do Šenkvic si tedy veze červenou tabulku s poměrně dost dobrou výchozí pozicí. Rakušan Matthias Walkner v Pacově pokazil první jízdu, vyšel z ní bodově téměř naprázdno, a tak i když druhou jízdu vyhrál, sen o obhajobě titulu se mu letos bohužel rozplývá. Své narozeniny tedy v Pacově bohužel neoslavil nejlépe.

Kromě Martina Michka se dařilo také dalším českým závodníkům. Vítěz kvalifikace František Smola byl celkově čtvrtý a to i přesto, že při bodové shodě s Klemenem Gerčarem nejlepší dosažený výsledek, tedy druhé místo z první jízdy, patřilo právě jemu. V závodech mistrovství světa je totiž jiné kritérium, než je tomu např. v závodech MMČR. Zde zkrátka rozhoduje to, kdo je lepší ve druhé jízdě. A tak na pódiu stanul právě Klemen. Výsledkově se neztratili ani celkově šestý Petr Bartoš, nebo osmý Jiří Čepelák.

Příjemným zpestřením bylo v Pacově i vystoupení trojnásobného mistra světa v biketrialu Petra Krause, anebo exhibice špičkového leteckého akrobata Martina Šonky, který na nebi předváděl se svým letadlem neskutečné kousky, až se tajil dech. Po této exhibici následovalo už jen vyhlášení vítězů, jemuž díky perfektní kontinuitě programu celého dne přihlížely spousty spokojených diváků, přítomných až do samého konce této krásné sportovní akce.

Výsledky závodu najdete na www.motocrossmx1.com v sekci "Results"

Poslední závod letošního seriálu tříd MX3 a WMX se jede již o tomto víkendu, 7. - 8. září, ve slovenských Šenkvicích.

 

Evžen Zadražil

tiskový mluvčí závodu

Týmové fanynky - Denisa

img_20240324_113702.web.jpg

 

 
 
 
 
2012 Copyright MOTOSPORT